Tábor pre deti z Ukrajiny – Malý princ

od 24 júl 20232023, Čo sa stalo, Tábory

Vďaka ústrediu Slovenského skautingu sa nám vo Zvolene podarila veľká vec – celý týždeň od 17. júla 2023 sa 28 detí z Ukrajiny mohlo spolu rozprávať vo svojom rodnom jazyku, hrať sa, chodiť na výlety, súťažiť, spoznať nových kamarátov a zažiť veľa neobyčajných zážitkov.

Mnohí, ktorí sme dlhodobejšie bývali v zahraničí, máme zažité, ako po čase strávenom v škole či v práci s „domácimi“ dobre padne, keď sa podarí zísť s „rodákmi“ – sú to iné vtipy, iné problémy, človek si tak lepšie porozumie vo vlastnom jazyku.

A v tábore Malý princ to bolo vidieť v priamom prenose – deti boli veľmi namotivované na všetky hry a aktivity, ktoré im ukrajinskí animátori pripravili, krásne spolupracovali, starší pomáhali mladším tak nejako „automaticky“ a spolu vytvorili krásnu skupinu detí, ktoré si užívajú spoločný čas.

Hneď v prvý deň nás Malý princ zaviedol na Lanice, kde sme súťažili v skoku vo vreci, navíjaní motúza alebo s balónmi… Po obede sme vyrábali rakety – podobné, akú mal sám Malý princ!

V utorok sme vybehli na Bakovu Jamu opekať – zistili sme, že Ukrajinci si na ražeň nastoknú nielen špekačky, ale spolu s nimi rovno aj plátky zeleniny, chlieb, cibuľu – a chutí to oveľa lepšie!! Povozili sme sa na koňoch a z hviezd, o ktoré sme museli bojovať na lúke, sme skladali naozajstné súhvezdia. A nechýbalo ani preťahovanie lanom či skákanie na švihadle.. 

Streda bola spoznávaním mesta Zvolen a v mestskom parku prebiehali rôzne súťaže s lampárom. Poobede sme vyrábali ruže – veď Malý princ mal tú svoju tak rád!

Vo štvrtok sme navštívili arborétum na Borovej Hore, kde sme videli mnoho ruží (podobné tej, ktorú mal Malý princ, aj keď tá bola „jediná“!), súťažili s balónmi a vymýšľali hádanky.

Posledný deň sme sa hrali so psíkmi, ktoré robia kanisterapiu, a po obede sa predstavili dva divadelné táborové tímy so svojimi modernými rozprávkovými vystúpeniami – napr. keď mama kozička púšťa na mobile svojim kozliatkam jednu melódiu, ktorú si ale nájde aj vlk a tiež im ju pustí a oni mu potom otvoria.. a potom vlk žiada od mamičky výkupné dva bitcoiny a ona je nešťastná, lebo nevie, čo to je…

Potom nasledovalo vyhodnotenie celotáborovej súťaže (vyhrali bieli!!!) a odovzdávanie cien – okrem iného každý dostal knihu Malý princ – tí mladší v ukrajinčine, a tí starší v slovenčine.

Tábor bol financovaný prostredníctvom národného projektu „POMOC OSOBÁM Z UKRAJINY PRI ICH VSTUPE A INTEGRÁCII NA ÚZEMÍ SR – MNO“ a ďakujeme Baji z ústredia Slovenského skautingu za obrovskú pomoc s dokumentáciou. Tiež ďakujeme Domke Poprad za to, že nám poskytli kompletný program svojho tábora Malý princ, ktorý robili v roku 2020 a z ktorého sme čerpali námety na hry a aktivity.

Celým táborom nás okrem Malého princa ešte sprevádzal aj brat Tadeáš a bratia dominikáni nám pomohli s priestormi a so všetkým, čo sme potrebovali, za čo im veľmi pekne ďakujeme!

123. zbor rytiera Donča Zvolen