Storočnica skautingu vo Zvolene 22. 10. 2022

od 18 nov 20222022, Čo sa stalo

1… 2… 3… 100! VŠETKO NAJLEPŠIE!!!

Niektoré rastlinky sú skutočne obdivuhodné, dokážu prežiť na púšti i v zamrznutej pôde. Semienko jednej silnej rastliny bolo zasadené vo Zvolene už pred rokom 1922.  Niektorí ľudia výhonok podupali a snažili sa ho zničiť. Prišli suchá, ale aj mocné dažde. Rastlinka sa však vždy dokázala pozviechať a rásť ďalej…

Počítanie nového letopočtu

Tieto vzostupy a pády skautingu v našom meste sme si pripomenuli v jeden deň: 22.10. 2022. Pekný dátum, že? A povedali sme si, že treba spraviť PORIADNU oslavu, keďže ubehlo krásnych 100 rokov odvtedy, čo sa skauti vo Zvolene stretli prvý raz.

Vrelé prípravy storočnice boli v plnom prúde a začali sme aj ostatné udalosti bežného skautského roka triediť na „pred“ a „po“.  Družiny piekli darčekové storočnicové medovníky, skauti si pripravovali stanovištia so skautskou praxou, jedna dievčenská družina urobila tortu,… a radšej ani nebudem vymenúvať koľko toho vybavila a zabezpečila naša zborová vodkyňa Vreťa, skautská sestra Nora a Sisa a mnohí ďalší ochotní ľudia.

Namiesto kakavka, hybaj drevo rúbať!

Všetko sa to začalo už skoro ráno, keď sme sa stretli v mestskom parku Lanice. Naši skautskí bratia  z radov Federácie skautov Európy (FSE), ale i niektorí rodičia nám ochotne pomohli s prípravou táboráka na večer.

Túto akciu sme zahájili niečo po 10:00  nástupom, kde sme sa navzájom predstavili. Samozrejme, zaznela i skautská hymna a Nšoči, vodkyňa dievčat, krátko opísala program oslavy. Pre verejnosť (i neverejnosť) boli vystavené historické materiály o skautingu vo Zvolene i na Slovensku, ktoré nám doniesol Mufi a Číňan z historickej komisie. Pozrieť sme si mohli aj najstaršiu zvolenskú vlajku z roku 1922. Pre deti sa spustila lanová dráha, skautská prax na stanovištiach a Zvedavka mestská, super poznávacia hra v meste, ktorá bola tentokrát v Lesníckom a drevárskom múzeu. 

 

Zvolenskí čirkáši

Po doobednom programe nás čakala duchovná časť programu. Slávnostnú sv. omšu odslúžil kňaz a skaut Peter Repiský, ktorý si pripravil výbornú kázeň o tom, že aj Ježiš bol istým spôsobom skaut a mal svoju družinu. O hudobný doprovod sa postarali skauti FSE.

Po omši, nasledoval krásny príhovor evanjelického pána farára Jána Mojzsisa, ktorý nám prezradil, že vo Zvolene fungoval aj evanjelický skauting a hovoril aj o tom, že prví skauti na Slovensku boli nazývaní “čirkáši”.

Niektoré kúsky puzzle chýbajú…

Naobedovaní sme si posadali do auly 9. ZŠ, kde nám skauti Mufi a Číňan porozprávali o histórii skautingu v našom meste. Avšak, ako sa zmienili, je stále po čom pátrať a veľa vecí ostáva skrytých. Nejaké kúsky z puzzle chýbajú… 

Po tom, ako sme sa dozvedeli zaujímavosti z minulosti, sfúkli sme sviečky na parádnej torte a samozrejme aj spapali (nie sviečky, ale tortu). 

V dobrej nálade nás potom prišlo zabaviť divadlo Zelienka, ktoré kedysi viedol zvolenský skaut Ľudo Zelienka – Akela.

Čo ťa nezabije, to ťa posilní

Program pokračoval v podobe prednášky Slovenskej agentúry životného prostredia s názvom “Ekookienko: Ako môže každý z nás prispieť k zlepšeniu ovzdušia v našom meste”, kde sme sa dozvedeli hravou formou mnohé zaujímavosti z tejto problematiky. 

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní – malý exkurz do psychickej odolnosti“ bol názov ďalšej perfektnej prednášky, ktorú prezentovala psychologička a skautka pôvodom zo Zvolena, Denisa Zlevská. Museli sme sa nad sebou riadne zamyslieť 🙂

Počas celého poobedňajšieho programu prebiehali na chodbe tvorivé dielne pre deti, ktoré  pripravila Janka Pavlíková zo Slovenskej agentúry životného prostredia, mimochodom, tiež skautka. Taktiež tu boli vystavené historické materiály a na zahryznutie boli pripravené storočnicové medovníky s logom storočnice. 

Helanova fujarová uspávanka 

O zlatý klinec programu sa postaral zábavný hudobník Pavel Helan. Priniesol si gitaru, ukulele, dokonca aj fujaru, ale predovšetkým poriadnu dávku dobrej nálady. Koncert sme si naozaj užili, zo smiechu nás bruchá boleli a ruky od tlieskania pálili 🙂 Počas koncertu sa postavil pred jednu z mamičiek s dieťatkom v šatke a zahral na fujare milú uspávankovú melódiu. 

Po koncerte sme sa presunuli opäť na Lanice, kde nás už čakala naša pagoda. Vybraní štyria z nás ju slávnostne zapálili. Bol to naozaj úchvatný pohľad na obrovskú vatru a dážď iskier.

No a potom začala veselica pri ohni: zahrali sme sa skvelé hry, ukazovačky atď., ktoré si pripravili FSE skauti. Myslím, že nás počul celý Zvolen 😀

Nuž a za zvuku gitár, cajonu a spevu sme sa pomaly začali rozchádzať s dobrým pocitom, že sme zažili fenomenálnu udalosť storočia, z ktorej máme i skautský “suvenír“ v podobe príležitostnej nášivky. 

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom k zorganizovaniu tejto akcie.

Verím, že najbližšia (dve)storočnica zvolenského skautingu bude aspoň taká dobrá, ako táto. 

Autor: Janka Janigová – Smeja

Fotky: Alexander Filo – Lex