5. oddielovka – hrad Šášov

od 2 máj 20212021, Čo sa stalo

Ahojte skauti! Tento text – rozhovor dvoch skautov – sme našli na vrchu Poštárka nad Zvolenom a vyzerá to tak, že súvisí s našim rytierskym rokom:

Ja tomu nerozumiem.

Ani ja.

A vieš prečo? Lebo sme sa to doteraz nenaučili.

Čomu sme sa nenaučili…

Počkaj, pokúsim sa ti to opísať. Takmer automaticky sme brali, že môžeme, čo nám napadne, čo nás láka. Že nevadí, keď ešte chvíľu ostaneme pri tom, čo sme začali robiť, že si opäť dáme o niečo viac, že toto si predsa musíme dopriať a hento si zas nemôžeme nechať ujsť. Vyskakuje nám tu nejaká vlastnosť, ktorú nevieme presne pomenovať.

Ale to všetko si predsa môžeme dovoliť…

Áno, ale potom nám to spôsobuje sklamanie z nás samých a nervozitu. A namiesto toho, aby sme svojim blízkym pomohli, prípadne ich aj viedli, tak sa na nich hneváme a najradšej by sme im aj ublížili. Naše príjemnosti majú zrazu trpké ovocie.

No a čo, veď na to máme právo a tí druhí predsa robia horšie ako my.

Poďme radšej na Šášov, ďalší hrad magistra Donča, možno sa tam naučíme niečo aj o veciach, čo sme doteraz považovali za zbytočné.

Napríklad aj o čnosti, ktorá sa volá striedmosť. Tá nie je príjemná, ale prináša poriadok. Podobne ako zručnosť ovládania cudzích jazykov sa nám môže zdať zbytočná, ale prináša užitočné ovocie porozumenia.

Od utorka 4. mája nás spolu s rodinami pozýva na jeho piaty hrad.

Viac informácii o 5. oddielovke sa dozviete od svojich radcov na družinovkách a po zvládnutí prvej jazykovej úlohy: anglická tajnička prázdna – Šášov

Pred návštevou hradu Šášov sa prosím zapíšte do tejto tabuľky, aby sa tam nestretlo viacero rodín naraz: Hrad Šášov – Terminovník

Ďurana